top of page

siječanj 2020.

Započelo se s regrutacijom novih pacijenata s temporomandibularnim poremećajima.

Trenutni projekt usko se nadovezuje na prethodni, završeni, projekt HRZZ "Uloga oksidativnog stresa i opiorfina u temporomandibularnim poremećajima" pa je u istraživanje uključen i dio ispitanka s TMP-om kojima je tijekom 2019. godine izrađena stabilizacijska udlaga. Tim su ispitanicima prikupljeni uzorci sline u svrhu analize markera oksidacijskog stresa. Uzorci su pipetirani, a izolaciju markera oksidacijskog stresa provela je na Kliničkom zavodu za laboratorijsku dijagnostiku Kliničkog bolničkog centra Zagreb Ivana Lapić. 

veljača 2020.

Započelo se s uključivanjem ispitanika u kontrolnu skupinu. U dio istraživanja, vezan uz proučavanje razina opiorfina kod eksperimentalno izazvane orofacijalne boli, uključeni su studenti Ivan Orabović i Klara Naka. Istraživanje opiorfina najprije je provedeno na zdravim ispitanicima kojima je bol izazvana aplikacijom kapsaicina na vršak jezika. 

 

Isto se kasnije planira provesti i u pacijenata s temporomandibularnim poremećajima.

 

Na Stomatološkom fakultetu u Zagrebu 7. veljače 2020. Ema Vrbanović, dr.med.dent. obranila je doktorsku disertaciju: "Oxidative stress markers levels in patients with temporomandibular disorders" pod mentorstvom prof.dr.sc. Ive Alajbeg. Disertacija je vezana na prethodni projekt istraživačke skupine (IP-2014-09–3070)

 

Doktorat je obranjen na engleskom jeziku pred komisijom u sastavu: prof.dr.sc. Sonja Kraljević š Šimunković (predsjednica), prof.dr.sc. Jasna Lovrić (član), prof.dr.sc. Dunja Rogić (član), izv.prof.dr.sc. Vlaho Brailo i doc.dr.sc. Davor Illeš (član).

ožujak 2020.

Prvi planirani radni sastanak održan je elektroničkim putem. Na sastanku su sudjelovali prof. Iva Alajbeg, dr.sc. Ema Vrbanović, doc. Lea Vuletić, Ivana Lapić, prof. Ivan Alajbeg i doc. Davor Illeš. Na sastanku je dogovoren je tijek aktivnosti u prvom projektnom razdoblju te su podijeljena zaduženja.
Dogovoreno je da se s regrutacijom ispitanika i kliničkim pregledima pacijenata, koji su privremeno prekinuti zbog situacije uzrokovane COVID pandemijom, nastavi čim epidemiološke prilike to dopuste (okvirno početkom svibnja 2020.)

travanj 2020.

Nakon potresa u Zagrebu dizajnirana je online studija u obliku ankete kojom se željelo ispitati utjecaj stresa izazvanog COVID-19 pandemijom i potresom na simptome temporomandibularnih poremećaja. Anketa je provedena u razdoblju od 28. ožujka do 15. travnja. Specifične stresne situacije u Hrvatskoj i svijetu predstavljaju  dobre eksperimentalne uvjete čija istraživanja mogu doprinijeti dosadašnjim spoznajama o povezanosti stresa, koji se smatra jednim od uzročnih čimbenika TMP-a, s pojavnosti i intenzitetom simptoma. Rezultati su obrađeni te je napisan članak pod nazivom "COVID-19 pandemic and Zagreb earthquakes as stressors in patients with temporomandibular disorders" koji je poslan u časopis Oral Diseases. 

svibanj 2020.

Nastavilo se s regrutacijom pacijenata s TMP-om. Prikupljeni su informirani pristanci, obavljeni dijagnostički pregledi te su ispitanici svrstani u dijagnostičke skupine. Ispitanicima kod koji je postojala potreba, izrađena je stabilizacijska udlaga.

srpanj 2020.

Klara Dešković, dr.med.dent. obranila je diplomski rad pod naslovom "Kliničke osobitosti pacijenata s temporomandibularnim poremećajima", čija je tema usko vezana uz projekt IP-2019-04-6211 "Povezanost genskih polimorfizama s temporomandibularnim poremećajima".. Komisiju su činili prof. dr.sc. Iva Alajbeg, ujedno i mentorica diplomandice, zatim prof.dr.sc. Nikša Dulčić te dr.sc. Ema Vrbanović
U diplomskom radu, doktorica Dešković je obradila epidemiološke podatke zabilježene u povijestima bolesti pacijenata upućenih na Zavod za mobilnu protetiku zbog sumnje na temporomandibularne poremećaje te na taj način pomogla u stvaranju  baze za daljnji istraživački rad na projektu. 

kolovoz 2020.

 

Nastavilo se s regrutacijom pacijenata, prikupljanjem informiranih pristanaka, obavljanjem dijagnostičkih pregleda te svrstavanjem ispitanika u dijagnostičke skupine. Kod ispitanika kod kojih je to bilo potrebno, izradila se stabilizacijska udlaga. 

 

listopad 2020.

Prikupljeni su uzorci sline dijela ispitanika s TMP-om, a u svrhu analize markera oksidacijskog stresa. Uzorci su pipetirani, a izolaciju markera oksidacijskog stresa provest će na Kliničkom zavodu za laboratorijsku dijagnostiku Kliničkog bolničkog centra Zagreb Ivana Lapić.

studeni 2020.

Iz obriska bukalne sluznice ispitanika kontrolne skupine izolirana je DNA. Ovaj dio istraživanja proveden je u suradnji s tvrtkom Biosistemi.

 

studeni 2020.

U sklopu projekta internacionalizacije SFZG i HRZZ projekta IP-2019-04-6211  organizirana su predavanja za studente integriranog preddiplomskog i diplomskog studija dentalne medicine. Predavanja je održala poznata stručnjakinja u području dijagnostike i terapije temporomandibularnih poremećaja prof. Ambra Michelotti s University of Naples Federico II.

 

3.11. 2020.  održano je predavanje "The role of occlusion in TMD"   

24.11.2020.  održano je predavanje "The management protocol of temporomandibular disorders.

 

 

Predavanje 1.png
predavanje 2.png

prosinac 2020.

Ispitanicima kontrolne skupine prikupljena je slina. U procesu prikupljanja uzoraka sudjelovali su studenti Klara Naka i Ivan Orabović
Uzorci su pipetirani, a izolaciju markera oksidacijskog stresa provest će  na Kliničkom zavodu za laboratorijsku dijagnostiku Kliničkog bolničkog centra Zagreb Ivana Lapić.

klara opiorfin.jpg
image9.jpeg



Na projektu je 15. prosinca 2020. zaposlen doktorand Marko Zlendić, dr.med.dent., u sklopu natječajnog roka DOK-2020-01.

siječanj 2021.

Doktorand Marko Zlendić i poslijedoktorandica dr.sc. Ema Vrbanović sami su nastavili s izolacijom DNA iz obriska bukalne sluznice kontrolnih ispitanika i ispitanika s TMP-om.

Martin predavanje.png
Picture2.png

siječanj 2021.

U sklopu projekta internacionalizacije SFZG i HRZZ projekta IP-2019-04-6211 za studente integriranog preddiplomskog i diplomskog studija dentalne medicine.održanana su predavanja:

 19.1.2021. "Dental sleep medicine: dentistry beyond teeth" - dr. Stefano Martina  - University of Salerno (“UNISA”).

27.1.2021. "Diagnostic workflow-presentation of clinical cases" - prof. Ambra Michelotti - federico II, University of Naples

IZVJEŠĆE, 1.2.2020. - 31.1.2021.

Od početka veljače 2020. do kraja siječnja 2021. u istraživanje je uključeno 25 ispitanika s temporomandibularnim poremećajima. Dijagnoza temporomandibularnih poremećaja postavljena je uz pomoć DC/TMD protokola koji je standardizirani upitnik za dijagnozu ovih poremećaja, a u njegovu prijevodu na hrvatski jezik sudjelovala je prof.dr.sc. Iva Alajbeg. Ispitanicima je uzet obrisak bukalne sluznice iz kojeg je proveden postupak izolacije DNA. Kod ispitanika kod kojih je za to postojala potreba izrađena je stabilizacijska udlaga te će ih se nastaviti pratiti tijekom 6 mjeseci terapije.
Također u ispitanika s TMP-om prikupljena je slina u svrhu kvantifikacije biljega oksidacijskog stresa.

Od početka veljače 2020. do kraja siječnja 2021. u istraživanje je uključeno 20 kontrolnih, zdravih ispitanika kojima je uzet obrisak bukalne sluznice iz kojeg je proveden postupak izolacije DNA.
U svrhu kvantifikacije opiorfina u slini kao reakcije na pekući podražaj ispitanicima kontrolne skupine prikupljana je slina (u tri navrata: prije, tijekom i nakon izazivanja bolnog podražaja). U sljedećem projektnom razdoblju nastavit će se s istraživanjem opiorfina u slini kod ispitanika s TMP-om nakon izazivanja pekućeg podražaja kako bi se ti rezultati mogli usporediti s onima zdravih ispitanika.
Također, ispitanicima kontrolne skupine prikupljena je slina u svrhu kvantifikacije biljega oksidacijskog stresa.

bottom of page