top of page

siječanj 2021.

U sklopu projekta provodi se doktorsko istraživanje doktorandice Marijane Gikić, koje prati 45 pacijenata s TMP-om tijekom perioda od šest mjeseci. Cilj istraživanja je usporediti učinkovitost edukacijske intervencije, koja uključuje edukaciju pacijenta o boli i redukciji mišićne aktivnosti, uz istovremeno provođenje vježbi, s terapijom stabilizacijskom udlagom i placebo udlagom te ispitati utječe li učestalost oralnih parafunkcija na terapijski uspjeh. Rad proizišao iz  disertacije pod naslovom "Treatment responses in chronic temporomandibular patients depending on the treatment modalities and frequency of parafunctional behaviour" poslan je u časopis Journal of Oral Rehabilitation.

veljača 2021.

Nastavilo se s regrutacijom pacijenata s TMP-om. Prikupljeni su informirani pristanci, obavljeni dijagnostički pregledi te su ispitanici svrstani u dijagnostičke skupine. Ispitanicima kod koji je postojala potreba, izrađena je stabilizacijska udlaga. Svim uključenim ispitanicima uzet je obrisak buklane sluznice.

Nastavilo se s istraživanjem  opiorfina kod eksperimentalno izazvane kliničke boli. Studenti Klara Naka, Ivan Orabović i Antonija Mrla, također uključeni predmet "Projekt" voditeljice prof.dr.sc. Ive Alajbeg, istraživanje su proveli na pacijentima s temporomandibularnim poremećajima kojima je bol izazvana aplikacijom kapsaicina na vršak jezika. 

 

RADNI SASTANAK - radni sastanak projektnog tima održan je 15.2.2021. Na sastanku su sudjelovali prof. Iva Alajbeg, dr.sc. Ema Vrbanović, prof. Ivan Alajbeg, Marko Zlendić, Ivan Orabović, Klara Naka. Dogovoren je tijek daljnih aktivnosti za sljedeće projektno razdoblje te su podijeljena zaduženja. 

ožujak 2021.

Doktorand Marko Zlendić istraživanje u sklopu svog doktorskog rada provodi dijelom i na Institutu Ruđer Bošković. U suradnji s prof.dr.sc. Koraljkom Gall Trošelj proveden je proces provjere metode ekstrakcije DNA ispitanika te kopiranja DNA uzoraka PCR metodom.



 

travanj 2021.

Na Stomatološkom fakultetu u Zagrebu 24.4.2021. održan je tečaj trajne edukacije pod nazivom "Udlage i bruksizam"  (voditelji bili doc.dr.sc. Davor Illeš i prof.dr.sc. Iva Alajbeg). U praktičnom dijelu tečaja su kao suvoditelji također sudjelovali dr.sc. Ema Vrbanović i Marko Zlendić,dr.med.dent. 




 

svibanj 2021.
 
Nastavilo se s regrutacijom pacijenata s TMP-om i ispitanika kontrolne skupine. Prikupljeni su informirani pristanci, obavljeni dijagnostički pregledi te su ispitanici svrstani u dijagnostičke skupine. Ispitanicima kod koji je postojala potreba, izrađena je stabilizacijska udlaga. Svim uključenim ispitanicima uzet je obrisak bukalne sluznice.
Do kraja lipnja 2021. u istraživanje je uključeno 54 pacijenta s TMP-om (6 muškaraca i 48 žena) te 46 zdravih ispitanika (17 muškaraca i 28 žena).

lipanj 2021.

Studenti Klara Naka, Ivan Orabović i Antonija Mrla nastavljaju  s istraživanjem promjena koncentacija opiorfina kod eksperimentalno izazvane kliničke boli (aplikacijom kapsaicina na vršak jezika) u pacijenata s temporomandibularnim poremećajima.  

7mj_1.jpg
7 mj_2.jpg
priprema kapsaicin4.jpg
priprema kapsaicin3.jpg
priprema kapsaicin2.jpg


Analize su provedene na Zavodu za organsku kemiju i biokemiju Instituta Ruđer Bošković. Kromatografska analiza provedena je na LC-MS/MS-u (Agilent Tehnologies) koji se sastoji od HPLC uređaja 1200 s binarnom pompom, degazerom i autosamplerom, a vezan je na 6420 spektrometar masa s trostrukim kvadrupolom i ESI ionizacijom. 

LC_MS.JPG
opiorfin sample 19_21.jpg

srpanj 2021.
 
Studentice Marta Adam i Dora Arhanić održale su javno predstavljanje rada za Rektorovu nagradu 2020./2021. pod naslovom "Učinkovitost zaštitnih udlaga za zube gornje čeljusti tijekom postupka endotrahealne intubacije". Istraživanje je provedeno u suradnji s Kliničkom bolnicom Sveti Duh, a jedna od stavki koje su se ispitivale bila je i povezanost endotrahealne intubacije s postoperativnom orofacijalnom boli tj. simptomima usko vezanima uz temporomandibularne poremećaje. Mentorica na radu bila je dr.sc. Ema Vrbanović.



 

20210713_101225.jpg
20210713_102009.jpg

rujan 2021.

Nastavilo se s regrutacijom pacijenata s TMP-om. Prikupljeni su informirani pristanci, obavljeni dijagnostički pregledi te su ispitanici svrstani u dijagnostičke skupine. Ispitanicima kod koji je postojala potreba, izrađena je stabilizacijska udlaga. Svim uključenim ispitanicima uzet je obrisak bukalne sluznice.

listopad 2021.

Doktorandica Marijana Gikić, dr.med.dent. 8. listopada 2021. obranila je doktorsku disertaciju pod naslovom: "Usporedba učinkovitosti edukacijske intervencije s  kinezioterapijom i stabilizacijske udlage u liječenju temporomandibularnih poremećaja" pod mentorstvom prof.dr.sc. Ive Alajbeg. Disertacija je izrađena u okviru projekta  “Povezanost genskih polimorfizama s temporomandibularnim poremećajima”, IP- 2019-04-6211.

 

Doktorat je obranjen pred komisijom u sastavu: prof.dr.sc. Tomislav Badel (predsjednik), prof.dr.sc. Sonja Kraljević Šimunković, prof.dr.sc. Vlaho Brailo, prof.dr.sc. Simeon Grazio, doc.dr.sc. Davor Illeš.

studeni 2021.

Na Institutu Ruđer Bošković provedeno je testiranje određivanja genskih polimorfizama (za gene COMT, OPRM1, OPRPN (ProL1), FAAH) na uzorcima osam ispitanika, a proveli su ga doktorand Marko Zlendić u suradnji s prof.dr.sc. Koraljkom Gall Trošelj i Markom Tomljanovićem.  Postupak je podrazumijevao pripremu “master” tekućine koja je potom, zajedno s uzorcima, unesena u pojedinačne ependorf epruvete. Sljedeći korak uključivao je postavljanje prethodno pripremljenih uzoraka u uređaj za amplifikaciju DNK i genotipizaciju. Provedeni postupak RT-PCR  te obrada podataka potvrdili su uspješnost primijenjene metode. 

image6.jpeg
image4.jpeg

prosinac 2021.


OSNIVANJE REFERENTNOG CENTRA MINISTARSTVA ZDRAVSTVA ZA TEMPOROMANDIBULARNE POREMEĆAJE

 









 

 

Ministarstvo zdravstva na temelju članka 143. stavka 2. Zakona o zdravstvenoj zaštiti, a na prijedlog nacionalnog zdravstvenog vijeća Ministarstva zdravstva donijelo je rješenje kojim se Klinici za stomatologiju KBC-a Zagreb dodjeljuje naziv "Referentni centar ministarstva zdravstva za temporomandibularne poremećaje". Voditeljicom RC imenuje se prof.dr.sc. Iva Alajbeg.
 

tabla RC_TMP.JPG

Na Zavodu za mobilnu protetiku nastavlja se s regrutacijom pacijenata s TMP-om i kontrolnih ispitanika. Istovemeno, na Institutu Ruđer Bošković doktorand Marko Zlendić u suradnji s kolegama laboratorija za epigenomiku provodi postupak izolacije DNK iz prikupljenih obrisaka te određivanje genskih polimorfizama.

IZVJEŠĆE, 1.2.2021. - 31.1.2022.

Od početka rada projekta do kraja siječnja 2022. u istraživanje je ukupno uključeno 50 ispitanika s TMP-om (dijagnoza je postavljena putem DC/TMD protokola) i 50 zdravih ispitanika kontrolne skupine. Svim ispitanicima uzet je obrisak bukalne sluznice iz kojega je proveden postupak izolacije DNA. Kod ispitanika s TMP-om, kod kojih je za to postojala potreba, izrađena je stabilizacijska udlaga te će ih se nastaviti pratiti tijekom 6 mjeseci terapije. Započelo se s postupkom određivanja genskih polimorfizama (do sada za gene COMT, OPRM1, OPRPN (ProL1), FAAH)).
U svrhu kvantifikacije opiorfina u slini kao reakcije na pekući podražaj dijelu ispitanika s TMP-om  prikupljena je slina (u tri navrata: prije, tijekom i nakon izazivanja bolnog podražaja) te su dobiveni rezultati  uspoređni s onima zdravih ispitanika. 

 

bottom of page